14.1 C
Reșița
duminică, 28 aprilie 24

Remiză fără goluri în meciul cu Șoimii Lipova

În penultima etapă a Play-off-ului rossonerii au încheiat la egalitate, 0 – 0, cu echipa arădeană

Penultima etapă a Play-off-ului a programat sâmbătă, 13 mai, pe stadionul din Valea Domanului, întâlnirea dintre echipa rossoneră și Șoimii Lipova. Oaspeții aveau nevoie de un rezultat favorabil pentru a rezolva ecuația calificării la barajul de promovare înainte de ultima etapă, aceștia având un singur punct în fața Ghirodei, după victoria timișenilor în fața Chișineului-Criș, într-un meci disputat cu o zi înainte.

După o scurtă perioadă de tatonare, rossonerii au început să-și impună jocul, punctând la capitolul posesie, dar fără a concretiza acțiunile la poarta arădeană.Totuși, în minutul 7, o acțiune a gazdelor l-a avut în rolul principal pe Ionuț POPESCU care a șutat puternic de la aproximativ 24 de metri, ușor lateral dreapta, mingea „mușcând” din bara transversală.

Ambele echipe au preferat un joc așezat, „la siguranță”, reșițenii având totuși un plus în construcția fazei ofensive.

Cel de-al doilea șut al rossonerilor pe spațiul porții arădene a venit în minutul 25 prin Sebastian VELCOTĂ care, după un un-doi cu Vlad CHERA, a șutat de la aproximativ 17 metri, ușor lateral stânga, mingea fiind respinsă în față de portarul oaspete, dar Aboubacar GAKOU nu a reușit să reia în plasă.

Jucătorii Lipovei au preferat un joc de așteptare, mizând pe cartea contraatacului.

Repriza a doua a început cu o modificare în echipa reșițeană, Călin CHEREGI trimițându-l în teren pe Remus TRANCĂ în locul lui Vlad CHERA.

Inițiativa aparține în continuare echipei rossonere care se lovește, însă, de o defensivă oaspete bine pusă la punct.

În minutul 55 antrenorul rossoner, Călin CHEREGI, a efectuat a doua modificare, Alexandru DANE intrând în locul lui Aboubacar GAKOU.

Același Sebastian VELCOTĂ a trimis, în minutul 57, al treilea șut pe poarta arădeană, mingea fiind reținută fără probleme de goalkeeper-ul oaspete. Mijlocașul rossoner a fost la capătul unei acțiuni, dar șutul său din minutul 59, de la aproximativ 25 de metri, a trecut peste poarta oaspeților, fiind deviată de către un jucător arădean.

În minutul 61, Ionuț POPESCU a șutat pe lângă stâlpul din dreapta porții echipei din Lipova, după o acțiune colectivă purtată în zonă centrală de către Marian DRĂGHICEANU și Remus TRANCĂ.

Șase minute mai târziu, Marian DRĂGHICEANU îl „întinde” pe portarul arădean, după o acțiune pe partea dreaptă, cu un șut la colțul lung, acesta respingând în corner.

O a treia schimbare în echipa reșițeană este efectuată de către antrenorul Călin CHEREGI în minutul 76, Bogdan SZIJJ luându-i locul lui Nicușor FOTA.

Pe fondul unei dominări a rossonerilor, arădenii puteau înscrie la singura ocazie avută, în minutul 77, când un atacant lipovan nu a ajuns la centrarea venită de pe partea dreaptă.

O ultimă modificare în formația rossoneră se produce în minutul 87, Robert PETRE intrând în locul lui Marian DRĂGHICEANU.

Finalul partidei a aparținut tot rossonerilor, dar oaspeții s-au apărat supraaglomerat și au obținut egalul dorit!

Astfel, în semifinala barajului de promovare, programată în 24 și 27 mai (miercuri, respectiv sâmbătă), vom juca cu ACSO Filiași, echipă care și-a asigurat locul doi în Seria a VII-a. Ocupând primul loc, vom juca returul semifinalei pe propriul teren.

Reșițenii au abordat jocul în următoarea formulă: Cristian ZIMMERMANN – Gabriel GOMBOȘ, Ștefan BĂRBOIANU, Cornel ARDEI,  Nicușor FOTA (min. 76, Bogdan SZIJJ) – Marian DRĂGHICEANU (min. 82, Robert PETRE), Ionuț POPESCU, Sebastian VELCOTĂ – Vlad CHERA (min. 46, Remus TRANCĂ), Aboubacar GAKOU (min. 55, Alexandru DANE), Alexandru NEGRU.

Pe bancă au luat loc şi: Cătălin CĂPĂȚÂNĂ, Alin DUDEA, Cristian DOMIL și David POP.

La finalul jocului antrenorul principal al rossonerilor, Călin CHEREGI,  a concluzionat: Știam că o să vină să adopte o metodă tactică defensivă, dar nu este o scuză. Până la urmă, un meci tactic bun în campionat. Clar că nu mă mulțumește rezultatul, pentru că îmi doream să câștig, dar trebuie să luăm și părțile pozitive. Vreau să-i felicit pe băieți, chiar dacă nu am câștigat, și la egal, din punctul meu de vedere, merită toate felicitările. Atât am putut. Nu a mers în primul rând faza de atac, acolo unde am suferit, dar cred că dacă la început intra acea bară pe care am avut-o, altele erau datele problemei. Adversarii noștri au avut doar o ocazie de gol. Dar am suferit puțin pe faza de construcție în zona a treia, oaspeţii au aglomerat bine jocul și nu am găsit soluții pentru a debloca situaţia în acea zonă în care tot timpul se crea o densitate foarte bună. Avem însă de învățat și din acest joc, pentru că în mod sigur vor urma meciuri în care vom întâlni adversari de genul acesta și trebuie să găsim soluții. Galeria şi ceilalţi spectatori au fost alături de echipă, sunt niște susținători și oameni deosebiți, vreau să-i felicit că sunt alături de noi și chiar merită toate felicitările din partea noastră.”.

Pentru rossoneri urmează ultima etapă a Play-off-ului, când vor întâlni în deplasare echipa CSC Ghiroda și Giarmata Vii. Meciul este programat vineri, 19 mai, de la ora 18,00.