1.7 C
Reșița
marți, 30 noiembrie 21

Set, meci şi 3 puncte pentru fotbaliştii reşiţeni! Rossonerii bifează şi borna etapei a XI-a fără înfrângere

Sâmbătă, 6 noiembrie, reşiţenii au întâlnit pe Municipalul din Drobeta-Turnu Severin, echipa Viitorul Şimian, într-o partidă contând pentru etapa cu nr. 11 a campionatului Ligii 3.

Gazdele, aflate pe locul 5, cu 12 puncte acumulate, sperau la un rezultat favorabil, după ce în tur au pierdut în Valea Domanului cu 1 – 2. Speranţele le-au fost năruite încă din minutul 3, când după o acţiune pe partea dreaptă, mingea centrată de Ion VASLUIAN este respinsă până la Marian DRĂGHICEANU care şutează, pe jos, din interiorul careului mare, învingându-l pe portarul gazdelor.

Meciul „a curs” în favoarea oaspeţilor, echipa din Şimian punând rareori în pericol poarta apărată de Sebastian MICU. Echipa noastră şi-a găsit omogenitatea, iar jocul reşiţenilor poate fi caracterizat prin câteva elemente: colectiv, aşezat, încredere. Toate acestea au dat roade, iar din minutul 27 când Ndiaye MEDIOP a marcat golul doi, printr-o lovitură cu capul din marginea careului de 6 metri, după o centrare perfectă a lui Marian DRĂGHICEANU, era clar că se punea doar problema scorului în favoarea rossonerilor.

spot_img

În minutul 28, antrenorul nostru Dan ALEXA, face prima modificare în echipă, introducându-l pe Laurenţiu BREŞNENI în locul lui Gakou ABOUBACAR. După pauză, gazdele pun puţină presiune pe reşiţeni, cu gândul la meciul din tur când tot la 0 – 2 au reuşit să marcheze, dar jucătorii noştri au ştiut să revină în joc. Mai mult, în minutul 52, Ionuţ CIOINAC a recuperat o minge la mijlocul terenului, i-a pasat lui Ion VASLUIAN care, la rândul lui, l-a lansat în adâncime pe Ndiaye MEDIOP, iar acesta i-a pasat uşor în dreapta lui Marian DRĂGHICEANU, care de la aproximativ 16 m, a şutat în dreapta portarului advers. Gazdele au reuşitgolul de onoare în minutul 62, prin Alexandre SONG.

Reuşim cel de-al patrulea gol în minutul 65: acţiune pe partea dreaptă, Ion VASLUIAN pătrunde în zona centrală, îi pasează în dreapta lui Ndiaye MEDIOP, acesta şutează, portarul respinge până în zona punctului cu var, de unde Amir JORZA reia în plasă.
În acelaşi minut Dan ALEXA face trei schimbări: Iulian CIUBOTARU în locul lui Nicuşor FOTA, Călin CRISTEA l-a înlocuit pe Marius AVRAM, iar Alexandru SIMA a intrat în locul lui Ion VASLUIANU.

O ultimă modificare în echipa noastră se produce în minutul 76, locul lui Marian DRĂGHICEANU fiind luat de către Claudiu MATIŞ. Atacantul nostru, Ndiaye MEDIOP a reuşit hat-trick-ul, marcând golurile cinci şi şase, în minutul 82, dintr-un penalty obţinut de Claudiu MATIŞ, după un henţ al unui fundaş al echipei gazde, respectiv în minutul 87 când, după o acţiune purtată pe partea stângă de către Călin CRISTEA şi Claudiu MATIŞ, primeşte în zona centrală, dribelază un fundaş şi cu un şut sec, l-a executat pe portarul echipei din Şimian.

Reşiţenii au abordat jocul în următoarea formulă: Sebastian MICU – Sergiu RIMOVECZ, Marius AVRAM(min. 65, Călin CRISTEA), Ştefan BĂRBOIANU, Nicuşor FOTA (min. 65, Iulian CIUBOTARU)– Ionuţ CIOINAC,Amir JORZA, Ion VASLUIAN(min. 65, Alexandru SIMA)– Marian DRĂGHICEANU (min. 76, Claudiu MATIŞ), Gakou ABOUBACAR(min. 28, Laurenţiu BREŞNENI), Ndiaye MEDIOP. Pe bancă au luat loc şi: Cristian ZIMMERMANN, David STĂICULESCU, Sebastian VELCOTĂ, Demetris CRISTODULO.

La finalul meciului, Dan ALEXA, antrenorul rossonerilor,a declarat: „Am tratat meciul foarte serios, am înscris repede și am controlat tot meciul de la un capăt la altul. Îmi felicit echipa pentru joc, pentru atitudine și, să fim sinceri, nu ne așteptam la un asemenea rezultat. Meciul ni l-am făcut singuri ușor pentru că l-am tratat așa cum trebuie și am marcat repede. Important este pentru mine ca echipa să câștige, ne gândim la promovare și ne dorim ca nivelul echipei să crească. Avem în componență jucători tineri, îi avem și pe cei cu experiență și trebuie să rămânem în continuare foarte determinați, chiar dacă avem nouă puncte avans. Este bine că ne-am rupt puțin de urmăritoare, dar pentru mine este important să rămânem în continuare serioși. Ne-a ajutat din nou Mediop și la acest joc, este golgheterul echipei, este un jucător providențial și mă bucur că a contribuit la câștigarea meciului. Lucrurile merg spre bine”.

Următoarea etapă, cea cu nr. 12, rossonerii o vor disputa pe teren propriu, primind vizita Jiului Petroşani. Meciul este programat sâmbătă, 13 noiembrie, de la ora 14:00.