14.4 C
Reșița
duminică, 18 mai 25

Daniel Călin: „Proiecte multe, bani puțini“

Modificarea legislației face ca impozitul pe venit atras de UAT-uri (IV), care era împărțit anterior modificărilor între bugetul local, cel județean și bugetul de stat (guvern), să fie redistribuit după alte criterii.

„Dacă până acum primeam undeva la 7,5 milioane de lei (lunar), modificarea legislației face, ca prin scoaterea unor activități cum ar fi jocurile de noroc (supraimpozitate), să pierdem aproximativ 2,5 milioane de lei lunar. Trebuie să facem o reducere de personal pentru a ne putea încadra într-un fond de salarii de 3 milioane lunar, la care se adaugă ratele pe care le avem (plătim inclusiv rate la împrumuturile făcute de Mihai Stepanescu) și ne dăm peste cap pentru a o scoate la capăt“, a declarat Daniel Călin, directorul Direcției de Întreținere și Reparații, Iluminat public și Deszăpezire din cadrul Primăriei Reșița.

Pentru că fondurile de investiții sunt tot mai mici și lucrările ce se vor executa în acest an de Direcție vor fi mai puține. Ce se va executa totuși?

„Cu siguranță vom termina Poptelecan pentru că Moroasa este unul dintre obiectivele noastre. Din păcate, nu am reușit să-l finalizăm anul trecut pentru că nu era terminată canalizarea. Acum e gata și prima lucrare din acest an va fi cea de finalizare a străzii Potelecan.

Vom face, de asemenea, curtea de la Școala Gimnazială nr. 9 și cea de la Grădinița Floarea soarelui, o să asfaltăm centura municipiului Reșița, pe o porțiune rămasă de 1,6 km, de la Aquacaraș până în strada Primăverii. Mai avem drumul de pe strada Mierlei pentru devierea mașinilor care aduc fier vechi în oraș și alte câteva lucrări, în funcție de banii de care vom dispune“ a mai adăugat Daniel Călin.

 

Dan AGACHE

 

3 COMENTARII

  1. ”Trebuie să facem o reducere de personal pentru a ne putea încadra într-un fond de salarii de 3 milioane lunar, la care se adaugă ratele pe care le avem (plătim inclusiv rate la împrumuturile făcute de Mihai Stepanescu) și ne dăm peste cap …”

    Adică rate la creditele /împrumuturile angajate de Ioan Popa (tăițelu’) nu? Ca să vezi și să nu crezi …:
    (…reper24.ro/primaria-resita-ia-un-credit-de-20-de-milioane-de-lei-este-o-plasa-de-siguranta/
    (…reper24.ro/primaria-resita-ia-un-credit-de-45-de-milioane-de-lei/
    (…reper24.ro/primarul-resitei-cere-morfina-aaas-pentru-muribunda-ucm-resita/

  2. Întinde-te atât cât îți permite plapuma…
    Dacă începi un lucru și îl duci la bun sfârșit, oamenii vor fi mulțumiți. Voi alergați după 10 „iepuri” și prindeți exact… 😉

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei