A sosit ziua cea mare pentru comunitatea și administrația locală a comunei Zăvoi, proiectul de canalizare menajeră și stație de epurare în localitățile Zăvoi, 23 August și Valea Bistrei fiind în sfârșit terminat. După ce au fost făcute ultimele probe, edilul Doru Cîrdei a putut declara că „după ani de suferință” s-a finalizat această investiție finanțată prin PNDL2.
În aproximativ o lună și jumătate, un alt proiect va fi terminat și dat în folosință comunității, un obiectiv mult așteptat de locuitorii din Măgura. Mai exact, se apropie de finalizare lucrările de modernizare a căminului cultural din Măgura, investiție realizată cu bani europeni. Valoarea proiectului se ridică la 1,6 milioane euro și, după cum ne-a explicat edilul Cîrdei, cam 95% din lucrare este deja făcută.
Pe lângă acestea, un alt proiect se află în prezent în etapa de licitație pentru execuție – modernizarea sediului primăriei din comuna Zăvoi, despre care primarul a declarat pentru Reper24: „Ne bucurăm că am reușit să ducem proiectul până în acest stadiu. Este un proiect realizat prin CNI, a cărui valoare se ridică la 4,2 milioane de lei și vizează reabilitare și modernizarea acestui obiectiv local”.
Reabilități și reparații au mai fost făcute în toate școlile și grădinițele de pe teritoriul comunei, subiect despre care vom oferi însă informații mai detaliate într-un articol viitor.
Lorena POENARU
Ca de obicei, „jurnaliștii” iau de bun ce le expune primarul. Ați fost în teren să vedeți cât de funcțională e canalizarea ?
Evident că nu.
Mergeți să vedeți gunoaiele și mizeria de pe marginea drumului in zonă, pe urmă îl lăudați pe primar.