19.7 C
Reșița
sâmbătă, 19 aprilie 25

Investiții de peste 20 milioane de lei în rețelele de gaz din județul Caraș-Severin

Investiții în valoare de peste 10 milioane de lei vor fi derulate anul acesta pentru modernizarea rețelei de gaz din Caraș-Severin, anunță Delgaz Grid. Vizate sunt rețelele din localitățile Zăvoi, Caransebeș și Reșița. De asemenea, vor fi modernizate și trei stații de reglare măsurare gaze naturale. Alți 10 milioane de lei au fost investiți în Caraș-Severin pe parcursul anului trecut.

„Pentru a crește performanța rețelelor și a oferi servicii mai bune și mai sigure, investițiile continuă și în 2025, în județul Caraș-Severin fiind planificate lucrări de modernizare a rețelei de gaz în valoare de peste 10 milioane de lei care vizează localitățile Zăvoi, Caransebeș și Reșița. Totodată vor fi modernizate și trei stații de reglare măsurare gaze naturale”, se arată într-un comunicat de presă transmis de reprezentanții Delgaz Grid, compania de distribuție a gazelor naturale și energiei electrice din cadrul Grupului E.ON în România.

Și anul trecut au fost finalizate în Caraș-Severin lucrări în valoare de aproximativ 10 milioane de lei. Conform comunicatului Delgaz Grid, peste 7,5 milioane de lei a fost valoarea proiectelor care au urmărit modernizarea a peste 16,5 km din rețeaua de gaz a județului, alte 2,4 milioane de lei fiind alocați pentru extinderea sistemului de distribuție local cu peste 5 km. Cele mai importante lucrări de investiții au vizat modernizarea rețelei de gaz din localitățile: Bocșa (4 km), Măgura (4 km) și Var (3 km), respectiv, cea din municipiul Reșița (peste 5 km).

Delgaz Grid, compania de distribuție din cadrul Grupului german E.ON, operează o rețea de gaze naturale de 26.000 km în 20 de județe din partea de Nord și de Vest a României (Cluj, Bistrița-Năsăud, Maramureș, Satu Mare, Sălaj, Timiș, Arad, Bihor, Caraș-Severin, Hunedoara, Mureș, Sibiu, Alba, Harghita, Iași, Botoșani, Vaslui, Suceava, Neamț și Bacău) și o rețea de electricitate de circa 82.000 km în șase județe din Moldova: Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava și Vaslui, care deservesc 3,6 milioane de clienți.

 

Karina TINCUL

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei