METEO: Cum va fi vremea la sfârșit de septembrie?

Prima lună de toamnă se va încheia în vestul țării cu vreme în general frumoasă și temperaturi ridicate, ce pot atinge 28 de grade Celsius. Meteorologii anunță, însă, și câteva zile de ploaie.

Administrația Națională de Meteorologie a publicat prognoza meteo pentru intervalul 18 septembrie – 1 octombrie.

Conform meteorologilor, în BANAT, în prima săptămână de prognoză valorile termice nu vor avea variații semnificative. Temperaturile se vor situa peste normele caracteristice perioadei, cu medii ale maximelor între 26 și 28 de grade și ale minimelor între 4 și 16 grade. În 24 și 25 septembrie se estimează o răcire. Ulterior, chiar dacă se va mai încălzi ușor, vremea se va menține relativ normală din punct de vedere termic. Maxime se vor situa între 24-26 de grade și minime între 10-12 grade. Probabilitatea de ploaie va fi mai ridicată în 19-20 septembrie și 24-25 septembrie.

Prognoza meteo pentru celelalte regiuni din România

În CRIȘANA, valorile termice diurne vor avea variații pe tot parcursul intervalului. Mediile vor fi mai coborâte, respectiv de 26 de grade, în 19, 20, 24, 25, 30 septembrie și 1 octombrie. În rest, se vor situa între 27-29 de grade. Temperaturile minime se vor situa în jurul a 14 grade în prima săptămână de prognoză. Apoi vor scădea treptat până la 10 grade. Sunt prognozate ploi în perioada 18-21 septembrie și 24-25 septembrie.

În prima săptămână de prognoză, în TRANSILVANIA, valorile termice diurne vor crește de la 24 la 28 de grade. Din 24 septembrie vremea va intra într-un proces de răcire. Maximele vor ajunge la medii de 22 de grade. Temperaturile minime vor fi, în medie, de 8-10 grade, doar în 20, 21, 24 și 25 septembrie vor urca la medii de 12 grade. Probabilitatea pentru averse va fi mai ridicată în 19-20 septembrie și 25-26 septembrie.

În MARAMUREȘ, în prima săptămână de prognoză vremea va fi în general caldă, cu maxime de 24-28 de grade și minime de 12-14 grade. În 24 septembrie se va răci semnificativ, un proces care va continua până spre finalul intervalului, astfel încât valorile diurne vor fi de la 26 spre 22 de grade, iar cele nocturne de la 14 spre 10 grade. Sunt prognozate ploi în perioada 18-21 septembrie și 24-25 septembrie.

Vremea va fi caldă și în general frumoasă în MOLDOVA în prima săptămână de prognoză. Valorile termice nu vor varia semnificativ de la o zi la cealaltă. Mediile maximelor se vor situa între 26-28 de grade, iar ale minimelor între 12-14 grade. În a doua săptămână se va răci ușor dar continuu, până la valori mediate regional ale maximelor de 22 de grade și ale minimelor de 10 grade. Probabilitatea pentru averse va fi scăzută pe aproape tot intervalul.

În DOBROGEA, vremea va fi în general frumoasă. Valorile termice vor fi mai ridicate decât în mod normal până în data de 25 septembrie. Ulterior, vor scădea ușor și se vor apropia de cele caracteristice perioadei. Maximele vor avea medii între 24-28 de grade, iar minimele între 14-16 grade. Probabilitatea pentru ploi va fi scăzută pe aproape tot parcursul intervalului.

Vremea se va încălzi treptat în MUNTENIA până în data de 24 septembrie. Regimul termic diurn va varia de la 26-30 de grade, iar cel nocturn de la 12 la 16 grade. După această dată se va răci ușor. Maximele vor scădea la medii de 25 de grade, iar minimele la 12 grade. Probabilitatea de apariție a averselor va fi scăzută.

În OLTENIA, în perioada 18 – 23 septembrie vremea va fi ușor mai caldă decât în mod normal. Maximele vor crește de la 24 spre 28 de grade și cele minime vor oscila între 12 și 16 grade. A doua săptămână de prognoză va aduce o ușoară răcorire. Media valorilor maxime va coborî spre 24 de grade, iar a minimelor spre 12 grade. Probabilitatea pentru averse va fi mai ridicată în 19-20 septembrie și 25-26 septembrie.

Cum va fi vremea la munte?

LA MUNTE, valorile termice vor avea variații pe parcursul intervalului. În prima săptămână vor crește treptat, iar în următoarea vor avea tendința de scădere ușoară, dar continuă. Temperaturile maxime vor avea medii între 14 și 20 de grade, cu cele mai ridicate valori în 23 septembrie. Cele minime vor fi cuprinse între 6 și 10 grade, cu cele mai scăzute valori la finalul perioadei. Probabilitatea pentru averse va fi mai ridicată în intervalul 18 – 22 septembrie și din nou în 25 și 26 septembrie.

Karina TINCUL

Știrile zilei