Primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, este foc și pară pe prefectul județului, Ioan Dragomir. Din nou! De data aceasta mărul discordiei este autorizația de construire pentru viitorul spital județean de la Reșița, autorizație emisă de Primăria Reșița și contestată în contencios administrativ de Prefectura Caraș-Severin. Fără argumente valide, susține primarul Popa, care ia în considerare chiar și depunerea unei plângeri penale acuzând o „șicanare permanentă” din partea Prefecturii. „Prefectul Dragomir ne urăște pur și simplu”, afirmă edilul reșițean.
După cum se știe, Primăria Reșița a eliberat anul trecut autorizația de construire a noului spital, o etapă importantă în vederea obținerea finanțării necesare pentru realizarea proiectului. În urmă cu câteva luni, însă, Prefectura a contestat în instanță respectiva autorizație, spre nedumerirea primarul Popa care susține că nu înțelege decizia Prefecturii, mai ales că este vorba de un proiect care ar trebui susținut de toată lumea.
„Noi avem autorizație de construcție emisă în regim de urgență, pentru că legislație ne dă voie să emitem astfel de autorizații pentru anumite obiective de interes public, chiar dacă nu avem toate avizele, urmând ca acestea să fie obținute ulterior.
Argumentele dânșilor sunt două: unul de la Inspectoratul de Stat în Construcție, cum că nu se respectă regimul de înălțime care a fost prins în PUZ. Am dus în instanță documentul care arată că a fost o eroare atunci când s-a creat PUZ-ul, între 2 planșe, pe o planșă apare D+P+4, iar în alta doar P+4, iar dacă prefectul ar fi avut curiozitatea să ne întrebe înainte de a declanșa procedura în instanță l-am fi lămurit despre acest lucru. Al doilea era legat de lipsa unor avize, neștiind prefectul județului că proiectele de interes public pot fi autorizate și să se aducă avizele ulterior. Culmea este că la această dată avem deja toate avizele.
După ce finalizăm acest proces, avem termen în septembrie cred, îmi asum împreună cu colegii mei să facem o plângere penală Prefecturii pentru că ne șicanează de ani de zile non-stop. Voi aduce organelor competente dovezi că am avut n procese în instanță pe care le-am câștigat și pe aceeași temă continuă cu un efort demn de cauze mai bune să ne poarte prin instanță”, a explicat primarul reșițean.
Ioan Dragomir: „Demersul nu a fost la inițiativa Prefecturii sau a prefectului”
Întrebat de procesul intentat Primăriei Reșița, prefectul Ioan Dragomir a declarat că decizia de atacare a autorizației în contencios administrativ nu s-a luat la inițiativa sa sau a Prefecturii.
„Demersul cu atacarea autorizației de construcție este făcut de mai bine de două luni, poate chiar trei luni. Sunt surprins că de abia acum dl primar se necăjește de acest lucru. Știa dinainte de acest lucru, pentru că noi în prima fază am cerut să revoce autorizația de construcție. Nu a revocat-o și sigur a fost atacată.
Demersul nu a fost la inițiativa Prefecturii sau a prefectului. Demersul de atacare a autorizației s-a făcut la solicitarea Inspectoratului de Stat în Construcții care a făcut două sau trei controale pe tema emiterii certificatului de urbanism și a autorizației de construire, care la rândul său a făcut aceste controale la sesizarea departamentului pentru Situații de Urgență a dlui secretar de stat Raed Arafat. Acesta a solicitat acest lucru, din câte am auzit, nu știu dacă este adevărat, în urma unei întâlniri sau a mai multor întâlniri pe care le-a avut cu dl primar și cu dl președinte al CJ. Aceștia au insistat să se emită autorizația, de fapt să se emită certificatul de securitate la incendiu fără a se respecta dispozițiile legale și atunci dl secerat de stat Arafat a dispus verificarea modului în care a fost eliberată această autorizație de construire. S-au efectuat controalele de către Inspectoratul de Stat în Construcții și ne-au cerut atacarea în instanță sau revocarea autorizației de construire.
Dacă este supărat pe mine dl primar îmi pare foarte rău, dânsul a știut foarte bine toate problemele de acolo, explicate chiar de dl Raed Arafat”, și-a explicat punctul de vedere, prefectul Ioan Dragomir.
Pe de altă parte, primarul Popa se declară încrezător că procesul se va încheia rapid și cu o sentință favorabilă Primăriei. „Chiar dacă am pierde, acum suntem în situația în care putem emite o nouă autorizație, nu este o problemă, dar această șicanare permanentă este o dovadă clară a faptului că prefectul Dragomir ne urăște pur și simplu. Imaginați-vă că acest om se pune și împotriva realizării unui spital județean nou care ar schimba în bine viața tuturor cetățenilor din județ”, a mai adăugat primarul Ioan Popa, care și-a motivat supărarea chiar în fața mai multor metri cubi de documente care conțin proiectul noului spital județean, finalizat de firma de proiectare și preluat recent de administrația locală.
Karina TINCUL
A îndrăznit cineva sa i se pună de-a curmezișul celui dintâi fiu al orașului? Sa fie biciut public în centrul civic, legat de fântâna arteziană. Iar după ce va primi cele 50 de lovituri de bici care îi vor spala păcatele, sa i se taie capul. Încă umbla liberi oameni prin oraș care nu au auzit decretul Popii care zice: legea sunt eu!
Eu as propune ca până la sfârșitul mandatului (care probabil va fi ca al lui Putin, cat vrea el) acest personaj sa nu mai țină cont de nimic, sa facă absolut tot ce ii trece prin eminenta sa cenușie , absolut nimeni sa nu-l mai deranjeze cu legi tâmpite care îi încurcă lui socotelile. Pai ce mama lu proces verbal, ori suntem bișnițar ori nu mai suntem.
Explicați oamenilor de ce trebuie oprit bezmeticul ăsta lacom! Din cauza gândirii haotice a acestui mare manager de baltă, Reșița e în situația nefinalizarii la termen a 19 proiecte. Toate proiectele nefinalizate la termen pierd sursa de finanțare, asta însemnând că vor fi plătite din bugetul propriu al primăriei. Care buget, ce sa vezi, se face din taxele și impozitele locale. Și vă mirați că avem printre cele mai mari impozite din țară și că va trebui să plătiți și să vă dați jos din pat . Domnule Taban, mai spuneți la oameni îndemnul ăla cu deșteaptă -te române după fiecare articol. Orașul are nevoie de lucrări bine executate calitativ, terminate in termenele legale , bine gândite astfel încât să producă efecte pozitive în cat mai scurt timp și să fie sustenabile. Nu va mai lăsați păcăliți de haosul creat de acest personaj. Acest individ malefic trebuie oprit în a mai cheltui banul public ca un inconștient pentru că decontul sigur va veni. Acest bezmetic trebuie să încheie lucrările începute, recepțiile sa fie făcute doar la lucrările care corespund, și apoi să plătească cu libertatea pentru toate mizeriile pe care le-a săvârșit împreună cu acoliții lui.
Bișnițare dacă tot latri ca hiena, de ce le dai oamenilor cu sictir când vin la tine cu probleme, adică o arzi că te doare-n s…ă de toți fraierii care vă plătesc salariile la toți ciumpalacii din jurul tău și ție, băi ipocritule și te dai că,,Vai, mie și colegilor ne pasă de oameni, nu vedeți ce lacrimi de crocodil am!?”Ce nemernic ești, ai fost și vei rămâne. Apropo pretenul Coldea ce face, mai sparge-ți fonduri europene pentru vb vine anvelopări de tot rahatul făcute de mântuială cu firme șpăgare sau ….?Popa Șapcă cu tine, herr Rommel Fidea 😂😂👎👎👎👎
Libelula pesedista fără strop de minte,face jocul ciumei rosii ca sa-și aroge ei merite pt spital,dar nu o sa die cum vrea prefectul fără cap și fără minte, da-i libelule pesediste, da-i doamne ce nu are , cap si minte
Parcă sunteți împreună la guvernare să luați cele mai bune masuri pentru poporsau mă înșel eu și va-ti despărțit, divorțat?
Bravo, am crezut ca nu stergeti mesajul despre prefectul fără cap si fara minte, probabil când vine ciuma rosie la putere va ajungeți si voi😂😂😂
”a mai adăugat primarul Ioan Popa, care și-a motivat supărarea chiar în fața mai multor metri cubi de documente”
–
Se poate face și parchet din acești metri cubi (de documente) sau doar furnir?
Prefectul nu a luat ok-ul de la nașu Mocioalca și pe cale de consecință s-a executat! În loc sa găsească argumente ca spitalul sa se facă, a cautat argumente sa nu se facă! Și asta pentru ca la Reșița este administrație liberală! De fapt Dragomir e un Crina guvernamental…
Dragomir zice adevarat, sa se respecte legea.
Daca ISC a făcut sesizarea, atunci nu exista altă soluție decât revocarea AC, ori actiunea in CA pe care doar Prefectul avea calitatea de a o introduce în instanță ca reclamant
”… chiar dacă nu avem toate avizele, urmând ca acestea să fie obținute ulterior.”
–
Valabil și pentru ”permisul de conducere” (al primăriei).
Respectiv i se suspendă folosința și administrarea bunului (primăria, prin confiscare) până la obținerea tuturor avizelor, inclusiv a celui psihiatric (care lipsește încă de la primul mandat).
Corect?